Brent petrolün varil fiyatı 87,13 dolar

Dün 87,25 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 87 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı bugünkü 9,35 kapanışa göre yüzde 0,15 azalarak 87,13 dolara yerleşti. Batı Teksas tipi ham petrol (WTI) de varil başına 81,02 dolardan alıcı buldu.

Ortadoğu'da gerginliğin azalmasıyla dün yaklaşık bir ayın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatları, önümüzdeki aylarda kar alımları ve piyasalarda arz-talep dengesinin sıkılaşacağı beklentisiyle yeniden yükselişe geçti.


Arz tarafında sıkılaşma bekleniyor

Petrol tüketiminin artmasının beklendiği yaz ayları yaklaşırken piyasalarda arzın daralması bekleniyor.

Günlük 600 bin varil civarında ihracat kapasitesine sahip olan ve küresel pazarlara petrol ihraç etme olanağı sağlayan Venezuela'nın lisansının iptal edilmesiyle ABD tarafından yeniden yaptırım uygulanması ve Meksika'nın önümüzdeki dönemde ihracatını sınırlamaya hazırlandığı haberi Güçlü iç talep de arz endişelerini artırıyor.

Öte yandan, küresel ekonomiye yönelik kaygılar, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de ham petrol stoklarındaki artış ve Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) “şahin” tutumu, değerlenmeyi beraberinde getirdi. Dolar petrol fiyatlarındaki artışı baskılamaya devam ediyor.

Brent petrol için teknik olarak 87,7-89,15 dolar aralığının direnç, 86,25-84,8 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber