Polonya yerel seçimler için sandık başına gidiyor: Başbakan Tusk için ilk ciddi sınav

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Oylamadan önceki günlerde yayınlanan kamuoyu yoklamaları, en büyük iki siyasi oluşumun başa baş olduğunu gösteriyordu.

REKLAM

Polonya’da dört ay önce göreve gelen koalisyon hükümeti ilk sınavını, oy verme işleminin sabah başlayacağı yerel seçimlerde yapıyor. 38 milyon nüfuslu Orta Avrupa ülkesinde yerel yönetimlerde görev almak için 190 bin civarında aday yarışıyor.

Polonyalı seçmenler, Başbakan Donald Tusk’ın kurduğu koalisyon hükümetinin ilk ciddi sınavı olan yerel seçimlerde sandık başına gitti.

Seçmenler belediye başkanlarını, belediye ve il meclisi üyelerini seçecek. 35 yıl önce komünizmden kurtulan Polonya’da, belediye başkanı adaylarının ilk turda oyların en az yüzde 50’sini alamamaları durumunda, ikinci tur oylama iki hafta sonra, 21 Nisan’da yapılacak.

Oylamadan önceki günlerde yayınlanan kamuoyu yoklamaları iki büyük siyasi oluşumun kafa kafaya mücadele ettiğini gösteriyordu: Sivil Koalisyon, Tusk’ın merkezci, Avrupa Birliği yanlısı Sivil Platform partisi liderliğindeki seçim koalisyonu ve ülkeyi yöneten Muhafazakar parti National. ülke. 2015’ten geçen yıla kadar.

Üçüncü Yol koalisyonu, Sol ve radikal sağcı Konfederasyon partisi de dahil olmak üzere pek çok başka grup da bu iki ana grubu takip ediyor.

Tusk’ın Üçüncü Yol ve Sol’dan oluşan koalisyon hükümeti Ekim ayında yapılan ulusal seçimleri ortaklaşa kazandı. Rekor katılımla elde edilen bu sonuç, Avrupa Birliği’nin yargı sistemi ve kamu medyasında yaptığı değişikliklerle demokratik standartları ihlal etmekle suçladığı sekiz yıllık çalkantılı Hukukun ve Adaletin Üstünlüğü’nün sonunu işaret ediyordu.

Başbakan Tusk, bu değişikliklerin çoğunu tersine çevireceğine söz vererek seçimi kazandı ve bu gündemi hayata geçirmeye çalışıyor. Tusk’ın yargının bağımsızlığını yeniden tesis etme girişimi, yeni yasaların çıkarılmasını gerektirecek uzun bir süreçtir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber