Macaristan Cumhurbaşkanı Tamas Sulyok İsveç’in NATO üyeliğini imzaladı

Macaristan Cumhurbaşkanı Tamas Sulyok, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayan yasa tasarısını imzaladı.

REKLAM

Macaristan Cumhurbaşkanı Tamas Sulyok, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayan tasarıyı resmen imzaladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, İsveç’in önümüzdeki günlerde ittifakın 32. üyesi olmasının önünün açıldığı belirtildi.

Katılım belgelerinin Washington’a gönderilmesi gibi geri kalan formalitelerin de hızla tamamlanması bekleniyor.

Müttefiklerin Budapeşte’yi İsveç’in üyeliğinin önündeki engeli kaldırmaya ikna etmek için aylarca süren mücadelesinin sonucu olarak, geçen ay Macaristan parlamentosu tarafından kabul edilen tasarının yürürlüğe girmesi için Sulyok’un imzasına ihtiyaç vardı.

“Sizleri kollarımızı açarak karşılıyoruz”

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Stockholm’de yaptığı açıklamada, “Bu son derece olumlu bir gelişme. Bu karar İsveç’i daha güvenli, NATO’yu daha güçlü kılacak.”

Alman mevkidaşı Boris Pistorius’un ziyareti sırasında konuşan Jonson, “İsveç için gerçekten tarihi bir ana geldiniz, zira biz NATO’ya tam üye olmak üzereyiz.” dedi.

Pistorius, “Sizi bu önemli ittifaka kollarımızı açarak davet ediyoruz” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın hükümeti, İsveç’in NATO’ya girişini onaylayan protokolleri ilk kez Temmuz 2022’de sundu; Ancak iktidar partisi milletvekillerinin muhalefeti nedeniyle konu Meclis’te bloke edildi.

Macaristan, Türkiye’nin Ocak ayında üyelik başvurusunu onaylamasından bu yana ittifakın 31 üyesi arasında Stockholm’e destek veren son ülke oldu.

Rusya ile yakın bağları bulunan Orban, İsveçli siyasetçilerin Macar demokrasisine yönelik eleştirilerinin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini ve Fidesz partisi milletvekilleri arasında isteksizliğe yol açtığını söyledi.

Sulyok’un ilk eylemi

Sulyok, çocuklara yönelik bir dizi cinsel istismar vakasını örtbas etmekten suçlu bulunan bir adamı affetme kararı üzerine çıkan skandalın ardından geçen ay istifa eden Başkan Katalin Novak’ın istifasının ardından Salı günü göreve başladı.

Macaristan Anayasa Mahkemesi eski başkanı Sulyok’un ilk icraatı İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak oldu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber