Kira gelirini beyan etmeyenlere ‘pişmanlık’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri beyan süresinin sona ermesinin ardından yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu artırıcı uygulamaları hayata geçirdiğini hatırlatan Şimşek, bu yılın başından bu yana kira geliri elde eden ve beyanname vermesi gereken mükelleflerin tespit edilerek bilgilendirilmesine yönelik birçok çalışma yapıldığını söyledi.


Gerçek kontrol 400 binden fazla adreste gerçekleştirildi

Şimşek, bu kapsamda başta bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus müdürlükleri olmak üzere birçok kurumdan alınan bilgiler kullanılarak yapılan analizler sonucunda yaklaşık 1,5 milyon konutta gerçek bir inceleme çalışması başlatıldığını belirtti. kiralanmaya karar verildi.

Vergi dairesi çalışanlarının tek tek ziyaret ettiği konutlarda evin sahibi, kiracısı ve kira tutarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alındığını belirten Şimşek, bu kapsamda 400 bin adresten etkin kontroller yapıldığını söyledi. .


“Beyannamesini vermeyen 1 milyondan fazla mükellefe SMS gönderildi”

Şimşek, kiracıların kiraladıkları konut ve işyerlerine ilişkin bilgileri Dijital Vergi Dairesi’ne eklenen “Kira Bildirim Formu” aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde Cumhurbaşkanlığına iletebileceklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığımız, beyanname verme döneminin başlangıcı olan 1 Mart’tan önce beyanname vermek zorunda olan 1 milyondan fazla mükellef ile bu süre içerisinde beyannamesini ibraz etmeyen 1 milyondan fazla mükellefe bilgilendirme ve hatırlatma SMS’i gönderdi. Vergi mükellefleri raporlama döneminde alışveriş merkezleri ve vergi dairelerinde kurulan gişelerden kolaylıkla beyannamelerini verebiliyorlar.


“126,9 milyar vergi beyan edildi”

Beyanname dönemi sonuçlarına ilişkin bilgi veren Şimşek, şunları söyledi: “5 Nisan Cuma günü sona eren beyanname döneminde kira, ücret, taşınır sermaye gelirleri ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin vergi mükellefi beyanname verdi. bu mükelleflerin sunduğu beyannamelerde399 “2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildiğini” söyledi.

Geçen yıl mart ayında 1 milyon 423 bin mükellefin 192,4 milyar lira vergi matrahı, 63,2 milyar lira vergi beyan ettiğini hatırlatan Şimşek, beyanname sayısında yüzde 27, vergi matrahında yüzde 107, vergi matrahında ise yüzde 101 artış yaşandığını söyledi. Geçen yıla göre hesaplanan vergi.


Beyanname vermeyen mükellefler hakkında cezai yaptırımlar uygulanacak.

Bu yılki beyanname sayısı, beyan matrahı ve vergi tutarlarının Hazır Beyanname Sistemi’nin uygulamaya konulduğu 2016 yılından bu yana en yüksek sayı ve tutar olduğunu vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

“Beyanname süresinin sona ermesinin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı, kira, maaş ve sermaye kazancı elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefleri tespit etti. Bu mükellefler en kısa sürede işlem yapılmak üzere vergi dairelerine gönderilecek. Gelir elde ettiği halde beyanname vermeyenler, vergi dairesinden yazı almadan Vergi Usul Kanunu’nun pişmanlık hükümlerini kullanarak beyanname verebilirler.Pişmanlıkla beyanda bulunmanın cezası yoktur. İnternet Hazır Beyanname Sistemi ile mevcut olup, bu sistem üzerinden vergi online olarak banka kartı veya kredi kartı ile ödenebilmektedir.”


“Vergi kaçakçılığına sebep olanlarla kararlılıkla mücadele edilecek”

Bakan Şimşek, kayıt dışılığın azaltılmasına ve rekabet ortamının iyileştirilmesine yönelik tedbirleri almaya devam edeceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında bu yıl gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında yer alan kira denetimleri kapsamlı ve ülke genelinde yapılıyor. Adil rekabet ve maliye için kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi güçlendiriyoruz.” Her zaman olduğu gibi, zarara yol açarak, vergi kaçırarak haksız kazanç elde edenleri yargılayacağız.” “Raporlama döneminde kazançların doğru beyan edilmesi vergi adaletinin sağlanması açısından da önemlidir. Vergi kayıp ve kaçakçılığının önlenmesi için çalışmalarımız hızla devam edecek, vergi kaçakçılığına neden olanlarla da güçlü bir şekilde mücadele edilecektir.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber