IŞİD neden Rusya’yı hedef aldı?

IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-H nedir ve Rusya’ya neden saldırdı?

REKLAM

IŞİD, Cuma günü Moskova yakınlarındaki bir konser salonuna düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi.

ABD’li bir yetkili Reuters’e, saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD’in iddialarını doğrulayan istihbarata sahip olduğunu söyledi.

ABD hükümeti, saldırının Ukrayna ile bağlantılı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadığını açıklarken, Moskova bu iddiaya tepki gösterdi.

Peki IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-H nedir ve neden Rusya’yı hedef aldı?

Adını İran, Türkmenistan ve Afganistan’ın bazı kısımlarını kapsayan bölge için kullanılan eski bir terimden alan IŞİD Horasan (ISIS-H), 2014’ün sonlarında doğu Afganistan’da ortaya çıktı ve hızla ün kazandı.

IŞİD’in en aktif bölgesel örgütlerinden biri olan IŞİD-H’nin üye sayısı zirve yaptığı 2018’den bu yana düşüş gösterdi.

Taliban ve ABD güçlerinin saldırıları nedeniyle ağır kayıplar verdi.

ABD, IŞİD-H gibi aşırı gruplara karşı istihbarat geliştirme yeteneğinin, ABD birliklerinin 2021’de ülkeden çekilmesinden bu yana azaldığını söylüyor.

Grup hangi saldırıları gerçekleştirdi?

IŞİD-H, camiler de dahil olmak üzere Afganistan içinde ve dışında çok sayıda saldırı gerçekleştirdi.

Bu yılın başlarında ABD, grubun İran’da yaklaşık 100 kişinin ölümüne yol açan çifte bombalama düzenlediğini doğrulayan iletişimleri ele geçirdi.

Eylül 2022’de IŞİD-H militanları, Kabil’deki Rusya büyükelçiliğine düzenlenen ölümcül intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Grup, 2021 yılında Kabil Uluslararası Havalimanı’na düzenlenen ve ABD’nin ülkeden kaotik tahliyesi sırasında 13 ABD askerinin ve çok sayıda sivilin ölümüne yol açan saldırıdan sorumluydu.

Bu ayın başlarında Amerika’nın Orta Doğu’daki üst düzey generali, IŞİD-H’nin Batılı hedeflere “sadece altı ay içinde” saldırabileceğini söyledi.

ABD istihbaratı Mart ayı başlarında Rus yetkilileri IŞİD’in Moskova’ya saldırı planladığı konusunda uyarmıştı.

IŞİD-H neden Rusya’ya saldırıyor?

IŞİD’in Cuma günü Rusya’ya düzenlediği saldırı gerilimi ciddi şekilde artırsa da uzmanlar, grubun son yıllarda zaten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e düşman olduğunu söylüyor.

Washington merkezli Soufan Center’dan Colin Clarke, “IŞİD son iki yıldır Rusya’ya odaklandı ve propagandasında Putin’i sık sık eleştiriyor” dedi.

IŞİD, Moskova’nın Afganistan, Çeçenistan ve Suriye’deki müdahalelerini gerekçe göstererek Kremlin’i “elinde Müslüman kanı taşımakla” suçluyor.

Wilson Merkezi’nden Michael Kugelman, IŞİD-H’nin “Rusya’yı düzenli olarak Müslümanlara baskı yapan faaliyetlerde suç ortağı olarak gördüğünü” söyledi.

Kugelman, grubun Moskova’ya karşı şikayetleri olan bazı Orta Asyalı militanları da üye olarak kabul ettiğini sözlerine ekledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber