İran’ın güney doğusunda 17 saat süren çatışmalarda 28 kişi hayatını kaybetti

Saldırıların sorumluluğunu hiçbir grup üstlenmezken, devlet medyası Beluci etnik azınlığa daha fazla haklar aradığı iddia edilen militan grup Ceyş el Adl’ı suçladı.

REKLAM

İran’ın güneydoğusundaki üç farklı bölgede 18 militan ve 10 askerin ölümüyle sonuçlanan çatışmalar sonrasında güvenlik güçlerinin perşembe günü silahlı kişilerce alınan rehineleri kurtardığı bildirildi.

İran devlet medyası, çatışmanın Sistan ve Belucistan vilayetlerinde, silahlı kişilerin Rask ve Sarbaz kasabalarındaki Devrim Muhafızları karakollarına ve başkent Tahran’ın yaklaşık 1.400 kilometre güneydoğusundaki Çahbahar kasabasındaki sahil güvenlik karakoluna ateş açması sonucu patlak verdiğini bildirdi.

Devlet televizyonu, silahlı kişilerin iki bölgede çok sayıda sivili rehin aldığını ve saldırganlardan bazılarının patlayıcı yelek giydiğini bildirdi.

Çatışmalar, güvenlik güçlerinin üç ilçede kontrolü ele geçirmesinden önce meydana geldi.

Öldürülen 10 güvenlik görevlisinden 6’sının Devrim Muhafızları ve bağlı birliklere mensup olduğu, ikisinin polis, ikisinin ise sahil güvenlik mensubu olduğu bildirildi. En az 10 kişi yaralandı.

Afganistan-Pakistan sınır bölgesi zaman zaman militan gruplar, silahlı uyuşturucu kaçakçıları ve İran güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Aralık ayında militanlar eyaletteki bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda yaklaşık bir düzine polis memurunu öldürmüştü.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber